Přeskočit »
Debrujáři - ve filmu!
Vyhledávání
English
Français
Deutsch
Česky

Nesovický "Debrujárek"

Autor: Lenka Rešková (reskova@centrum.cz) Datum vydání: 16. 9. 2003 Přečtení: 1180
Napsat komentář: Napsat komentář

KMD v Nesovicích vydal v roce 2003 svou vlastní rekapitulaci činnosti uplynulého období let 2002 / 2003.

Základní sumář najdete v PODROBNOSTECH.

ÚVODEM…

Asociace malých debrujárů České republiky ( AMD ČR) vznikla na základě zkušeností z Kanady a přes Francii se hnutí dostalo až k nám, kde působí od 22.9. 1992. Přes 2000 členů je sdruženo ve více než 100 klubech s celorepublikovou působností a regionálními pobočkami. Už jste se někdy s debrujáry možná setkali v televizi, časopisech nebo v rádiu. Slovo DEBRUJÁR je francouzského původu a vzniklo ze slov DÉBROUILLARD = šikovný, obratný a SE DÉBROUILLER = objevovat, pomoci si v těžkostech, umět si poradit.
V našem občanském sdružení se baví děvčata a chlapci obvykle ve věku 7 – 15 let a jejich starší kamarádi, sourozenci, rodiče, učitelé a všichni ostatní, kteří mají zájem o vědu, techniku a ekologii.
Společně objevujeme řadu zákonitostí přírody, svět kolem sebe a to všechno hrou!
Na pokusy nepotřebujeme žádné složité přístroje. Vystačíme s materiálem, který najdeme doma, denně jej používáme nebo koupíme v nejbližší prodejně se smíšeným zbožím.
A ještě na závěr naše heslo:

„ Debrujár si vždycky ví rady !“

Činnost klubu malých debrujárů (KMD) Nesovice za školní rok 2002 / 2003 .

10. NAROZENINY ŽABÁKA BEPPO – 29.9.2002

22.9. 2002 slavila AMD ČR 10. výročí svého založení. K tomuto datu jsme se rozhodli uspořádat zábavné odpoledne pro děti. Součástí akce byla dobrovolná sbírka na povodně v Čechách, jejíž výnos byl 2.058,- Kč a tato částka byla zaslaná ZŠ v Libotenicích. Tato obec má 400 obyvatel a škola 3 ročníky. Vyvrcholením celé akce a díky štědrým sponzorům bylo toto krásné odpoledne ukončeno bohatou tombolou. A co si odnesl ten nejšťastnější výherce ? Čokoládový debrujárský dort s marcipánovým žabákem BEPPO.

FINÁLE V LIBERCI – 25.- 27.10. 2002

V době podzimních prázdnin vyjel náš klub se šesti členy (mladší a starší kategorie) na finálovou soutěž AMD ČR do Liberce pod názvem: „ Melodie pod Ještědem.“ Tomuto finále předcházela roční příprava formou úkolů, testů, zhotovených výrobků, referátů, … A tak nastal napínavý vrchol soutěže, do kterého děti z Nesovic postupovaly s těžce nasbíranými body. A že se jim skvěle dařilo, svědčí i umístění našich družstev. V mladší kategorii ve složení: Peťa Homola, Honza Knap a Tomáš Reška obsadili to nejlepší – 1.místo. Předávání cen a diplomů za potlesku ostatních si dlouho vychutnávali na pódiu v libereckém divadle. Zvláště, když jim ceny předával doc. Milan Rojko z matematicko-fyzikální fakulty. Starší kategorie ve složení: Jirka Čunderle, Silva Kužílková a Lucka Rešková se také neztratila a se svými body se umístila na 7. místě. Aby děti o prázdninách jen nesoutěžily a nebádaly, tak součástí byla i návštěva ZOO, botanické zahrady, divadelního představení. Vše umocnila návštěva libereckého aquaparku Babylón. Domů se všichni vraceli unaveni, ale náramně šťastni.

CROSS V JIHLAVĚ – 16.11.2002

Máme tu listopad. Dalo by se říci, že výlet v tomto měsíci nic moc. Ovšem my si umíme vybrat den! Dnešní sobotní den jsme spolu s debrujáry z Brna vyrazili autobusem na výlet do Jihlavy. Již v autobuse jsme dostali potřebné instrukce a prvním krokem ven začínalo naše putování s velkou soutěží. Vytvořila se čtyřčlenná družstva a vše začalo v jihlavské ZOO. Dále v záhadném jihlavském podzemí a končilo na náměstí. Vedoucí připravili dětem „Cross Jihlavou“ – otázky, kvízy, luštění,… vše zábavnou formou. Děti zmapovaly nejdůležitější památky, historické osobnosti, současnou kulturu Jihlavy. A i když soutěž neměla vítěze – všichni byli vítězové, tak jsme si to všichni pěkně užili a „pohráli si“.

VÁNOCE DEBRUJÁRŮ V BRNĚ – 7.12.2002

Je to už tradice, že v předvánoční dny vyrážíme s debrujáry do Prahy nebo do Brna. A že jsme si to i letos patřičně vychutnali! Dopolední hra centrem Brna nás patřičně zahřála, protože teploměr ukazoval –8°C. Proto jsme v 11,00 hod. rádi „zalezli do domečku na náměstí“ a malovali keramiku. Po dobrém a vydatném obědě na DDM Junior jsme navštívili Moravské zemské muzeum a nemohli se nabažit všeho toho, co nabízí tato instituce. Odtud jsme odcházeli již za tmy, ale o to bylo kouzelnější vánočně osvětlené náměstí Svobody. Vychutnávali jsme předvánoční atmosféru s vůní svíček, perníčků, marcipánu či svařeného vína (jen vedoucí). A protože nám zbyla ještě chvilička, podívali jsme se do hrobky Kapucínů a večerním vlakem jsme se vraceli do Nesovic.

DEBRUJÁRSKÉ DÍLNY V BRNĚ – 8.2.2003

A už tu máme nový rok. Tak ať si to s dětmi i v tomto roce pěkně všechno užíváme!! Ranním vlakem jsme vyrazili do Brna na výstavy, besedy, soutěže a kvízy do DDM Junior. Všechny děti měly absolutní volnost v těchto prostorách a mohly se zajít podívat tam, kde se něco nového děje, připravuje, či debatuje. DDM Junior připravil totiž ve všech svých prostorách dílny, herny, semináře a občerstvení pro ty, jež baví věda, technika, logika a především hravost. Všechno toto klání bylo připraveno zábavnou formou pro děti i dospělé. S převzatými novými zkušenostmi jsme odjížděli v podvečer domů.

KVĚTEN 2003

Teď to podle datumu možná vypadá, že jsme 2 měsíce s debrujáry nic nedělali. Omyl !! Naše dvouměsíční „lenošení“ je pouhé zdání. Pro nezasvěcené vysvětlujeme. KMD Nesovice se schází každý pátek od 14,30 – 16,30 hodin na hasičské zbrojnici a zde jsme se připravovali na akce, o nichž si přečtete následovně.

RAFAN – FINÁLE BRNO – 20.5.2003

RAFAN = RAdost FAntazie Nápady
Dnešním dnem vyvrcholilo dvouleté snažení dětí v mezinárodní soutěži RAFAN 2003. Všechny děti se mohly přihlásit prostřednictvím svého klubu do této soutěže. V čem spočívala? Jednoduché využití odpadového materiálu jako např.: TetraPak krabice od mléka, džusů, plastové láhve, kartonové krabice, víčka, korkové zátky, igelitové sáčky, tašky…
Soutěž byla rozdělená do věkových kategorií a do skupin dle témat jako: hračky a hry, dekorační předměty, hlavolamy, pokusy…Děti z našeho klubu poslaly „Loutky a talismany“ z plastových lahví, vršků, korálků,…celkem to bylo 12 loutek.
A teď to nejdůležitější. Odborné porotě pod vedením doc. Milana Rojka se nápad natolik líbil, že jsme získali putovní pohár AMD ČR a v tomto školním roce 2003/2004 bude zdobit naši klubovnu.
A ještě v jedné kategorii jsme uspěli a to v kategorii jednotlivců „Hlavolamy“, kde Lucka Rešková získala cenu DDM Junior za „Soubor plastových hlavolamů“.

RAFAN – VÝSTAVA – 23.5.2003

Dnešní den byl posledním dnem výstavy všech prací, které zaslali soutěžící do „RAFANa“. Součástí této výstavy , která byla instalována v části pavilonu E na brněnském výstavišti, byla i ukázka prací, pokusů, her či rébusů našeho klubu.
Akce se zúčastnila jen část KMD, jelikož byl školní den a všech 30 dětí, kteří navštěvují tento klub, nemohly být uvolněni. Zde na výstavišti se všichni stali na chvíli učiteli a vysvětlovali jednoduché zákonitosti fyziky, chemie, biologie či matematiky. To byste se divili, jak rafinovaně dovedli nachytat nejednoho studenta či dospěláka.

BAMBIRIÁDA BRNO – 25.5.2003

Velká celorepubliková výstava všech zájmových organizací, spolků, hnutí či klubů probíhala ve všech velkých městech: v Praze, Brně, Č. Budějovicích,Frýdku-Místku...
Za kluby malých debrujárů vystupovaly děti se svými pokusy, dle místa bydliště – KMD Nesovice = Brno. Od samého rána do pozdního odpoledne trvala akce zvaná „Bambiriáda“ v brněnském parku Lužánky. Byly zde desítky organizací a náš stánek stál u samého schodiště vedle budovy DDM Lužánky.
Celý den děti velmi šikovně a s patřičným nasazením vysvětlovaly a rozdávaly malé vyrobené debrujárské drobnosti. Částečnou odměnou jim byl dobrý oběd připravený organizátory a papírové zlaťáky, které směnily za bonbóny, hračky, časopisy nebo samolepky v „místní bance“. Značně vyčerpáni nejen ze samotného vystupování, ale i horka a davu lidí, jsme vesele odjížděli „motorákem“ do Nesovic. Celou cestu všichni lepili a vyměňovali nálepky fotbalistů celého světa, které tak úspěšně nakoupili v místní bance za zlaťáky. I pan průvodčí byl velmi znalý a řekl dětem: „Tak, tolik nálepek se svým vnukem ještě nemáme.“

CHATA VRČAVA – 30.5. – 1.6.2003

Celoroční práce dětí z KMD Nesovice je vždy ukončena víkendovým soustředěním. Letos se nám podařilo na tuto akci zajistit chatu „Vrčava“, která patří Lesům ČR. Přihlášených 15 kluků, 2 holky a vedoucí se shodli na tom, že lepší místo na pobyt pro malého, zvídavého, hlučného a přírodně založeného debrujára nemůže být.
Třídenní pobyt byl zaměřen jak debrujársky – pokusy, hlavolamy,… tak turisticky – výlety, výšlapy,… nebo sportovně – šplh, střelba… Zde se soutěžilo, zpívalo, vařilo a spalo (velmi málo). A tak nikdo nezahálel a nenudil se. Nezasvěcený člověk by těžko uvěřil, že na výletě bude někdo vstávat v 04,50 hodin. Nevěříte? Je to tak: 31.5.2003 krátce po páté hodině ranní bylo částečné zatmění Slunce a to nám přece nemohlo uniknout. A nechat si večer ujít kouzlo táborového ohně (a když ne ohně, tak alespoň špekáčku), to nikdo neodolal. Naši „bobánci“ jak jsme děcka důvěrně oslovovali, uléhali se zpěvem. „Jede, jede mašinka …“ ale brzké ranní vstávání vzalo za své. V 23,00 hodin už bylo slyšet jen praskání ohně a po zpěvu…„kouří se jí z komínka“, už ani památky.
Ach ten božský klid! V neděli jsme se vrhli na batikování a zde se fantazii meze nekladly. Ještě nějaká hra v lese – odlévání stop v terénu, střelba a je tu finále – vyhodnocení celého pobytu. Našli se vítězové i poražení. Ale především byli všichni zdravě unaveni a nové zážitky a zkušenosti ihned sdíleli se svým blízkým okolím. A proto jsme se už moc těšili na prázdniny, abychom si užili léta, sluníčka, malin, koupání, dědečka, babičky, nového kola, zmrzliny, táboráků a dlouhého ranního lenošení…..

Sestavila: Lenka Rešková
Text neprošel jazykovou úpravou.
Slouží pouze pro vnitřní účely KMD Nesovice.
Výtisk 150 ks

Rubrika: Nesovice I.
Zdroj: Lenka Rešková, KMD Nesovice | Stáhnout v PDF
Vyhledávání
Vyhledat článek

Kontakt

AMD ČR, z.s.
P.O. BOX 71
688 01 Uherský Brod
IČO: 46271066
Č.účtu: 154 526 144/0300
Tel.: +420 605 287 556
e-mail: nad@debrujar.cz

Více
Kalendář
<< Září 2020 
>>
PoÚtStČtSoNe
  123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
Banner

Statistika akcí

Pozdrav debrujárům

Videospoty

Pohár vědy - Science Cup 2019

ARBOJ 2017

Mutanti a kuriozity 2016

Science box

Burza

Počítadlo návštěv

© 2020 - Mgr. Petr Zapletal
založeno na phpRS