Přeskočit »
Hledáš debrujárský klub?
Vyhledávání
English
Français
Deutsch
Česky

Království blesků.

Autor: Mgr. Václav Vydlák (vvydlak@email.cz) Datum vydání: 14. 4. 2009 Přečtení: 1095
Napsat komentář: Napsat komentář

Ani za sedmero horami, ani za sedmero řekami, ale na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze leží KRÁLOVSTVÍ BLESKŮ. Návštěvu tohoto království, přesněji laboratoře velmi vysokého napětí (VVN), pro svoje kamarády a kamarádku z KMD při Gymnáziu Havlíčkův Brod vyjednal malý debrujár Honza Krejčí. Přečtěte si v PODROBNOSTECH, jak akci popisují samotní účastníci.KRÁLOVSTVÍ BLESKŮ - 3.4.2009Tady najdete z naší expedice několik
F O T O G R A F I Í.

a tady si můžete přečíst zážitky účastníků
ve word ZDE (32,0 kB).
a nebo v PDF ZDE (107 kB).


DEBRUJÁŘI Z GHB V KRÁLOVSTVÍ BLESKŮ

Ani za sedmero horami, ani za sedmero řekami, ale na Fakultě elektrotechnické Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT) leží KRÁLOVSTVÍ BLESKŮ. Návštěvu tohoto království, přesněji laboratoře velmi vysokého napětí (VVN), pro svoje kamarády a kamarádku z KMD při Gymnáziu Havlíčkův Brod vyjednal malý debrujár Honza Krejčí. Jako bonus zajistil i exkurzi do firmy ENEGOCENTRUM PLUS,s.r.o., která v areálu ČVUT sídlí. Přečtěte si, jak akci popisují samotní účastníci.

Exkurze do hlavního města Prahy za účelem návštěvy ČVUT, Fakulty elektrotechnické proběhla v pátek 3.4.2009.
Výprava začala na vlakovém nádraží v Havlíčkově Brodě, odkud jsme pod vedením Mgr. Václava Vydláka a Mgr. Vladimíra Lanka odjeli rychlíkem R 670 v sedm hodin ráno - směr Praha.
Po příjezdu do Prahy jsme se metrem dopravili do areálu ČVUT k Fakultě elektrotechnické (FEL). Tam jsme se setkali s Ing, Petrem Kuderou, který se pro několik příštích hodin stal naším odborným průvodcem.
Nejdříve jsme se podívali do laboratoře vysokých napětí, kterou nás provedl Doc.Ing.Vladislav Kvasnička, CSc. Po důkladné prohlídce nám pan docent zodpověděl všechny naše zvídavé dotazy, pak jsme se přemístili na spodní balkón, odkud se celá laboratoř řídí. Z úst pana docenta zazněly poslední bezpečnostní pokyny, jeho asistent zhasnul všechna světla a nastalo úžasné představení. Nebyli to však žádní kejklíři, ani studenti ČVUT, ale všemocná elektřina. Spatřili jsme různé typy elektrických výbojů, které nás naprosto ,,dostaly‘‘. Všechno působilo úžasně - jak obrovská laboratoř, kompletně pokrytá hliníkovými pláty, tak i zhruba jeden metr dlouhé elektrické výboje, obrovské transformátory o hmotnosti mnoha tun chlazené tisíci litry oleje.
Po úžasné prohlídce laboratoře jsme pokračovali exkurzí ve firmě ENERGOCENTRUM PLUS,s.r.o., která v areálu ČVUT sídlí. Firmou nás provázel už jen pan Ing. Petr Kudera, jenž je zakladatelem, majitelem a jednatelem této firmy. Podnik se zabývá provozováním, servisem a údržbou energetik a různých technických zařízení určených především pro dodávky elektřiny, tepla a chladu do budov. Při dálkovém řízení dodávek jsou v dané budově instalována různá teplotní čidla, propojená s počítači ve firmě, které podle požadavků klienta rozhodují, zda se má topit či chladit.
Tomuto podniku také patří jedno světové prvenství. Mají počítače naprogramované tak, aby rozhodovaly o řízení dodávek tepla a chladu na základě přesné předpovědi počasí. To vše nám Ing. Petr Kudera a jeho pracovníci vysvětlili a názorně předvedli. Měli jsme možnost vidět rozvodnu elektřiny založenou na velice moderních principech, nejrůznější přístroje a počítače, které zajišťují všechny ty složité operace. Také jsme mohli pozorovat simulovaný výpadek elektřiny celého komplexu budov ČVUT (komplex budov firma využívá jako výzkumný model).
Teprve, když poutavá prohlídka skončila, uvědomili jsme si, jak velký máme hlad. Po dobrém obědě a krátké procházce jarní Prahou jsme před šestnáctou hodinou odjeli vlakem a uvolnili tak místo v našem hlavním městě americkému prezidentovi Baracku Obamovi.
Tato akce demonstruje, jak se vyplatí být debrujárem. ČVUT jsme měli možnost navštívit mimo dny otevřených dveří, naprosto individuálně. V laboratoři vysokých napětí jsme si vše prohlédli zblízka, dostali jsme se do míst, kam se běžný návštěvník může dívat nanejvýš z horního balkónu.
V závěru bychom chtěli velmi poděkovat Ing. Petru Kuderovi, který nám takovou exkurzi nabídl a zajistil. Navíc nám byl po několik hodin skvělým průvodcem.

Jan Krejčí a Klára Štefánková, členové KMD při GHB


Zdroj: Mgr.Václav Vydlák,vedoucí klubu | Stáhnout v PDF
Vyhledávání
Vyhledat článek

Kontakt

AMD ČR, z.s.
P.O. BOX 71
688 01 Uherský Brod
IČO: 46271066
Č.účtu: 154 526 144/0300
Tel.: +420 605 287 556
e-mail: nad@debrujar.cz

Více
Kalendář
<< Září 2020 
>>
PoÚtStČtSoNe
  123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
Banner

Statistika akcí

Pozdrav debrujárům

Videospoty

Pohár vědy - Science Cup 2019

ARBOJ 2017

Mutanti a kuriozity 2016

Science box

Burza

Počítadlo návštěv

© 2020 - Mgr. Petr Zapletal
založeno na phpRS