Přeskočit »
Získejte dotaci z kraje!
Vyhledávání
English
Français
Deutsch
Česky

Domů s drakem.

Autor: Mgr. Václav Vydlák (vvydlak@email.cz) Datum vydání: 31. 8. 2009 Přečtení: 1027
Napsat komentář: Napsat komentář

Výbuchy, klamy, nejrůznější překvapení a....a...
Však se podívejte do PODROBNOSTÍ jak se skvěle dokázali pobavit s debrujárskými pokusy v Havlíčkově Brodě.
Dokonce si odnestli domů i "draka Šmíráka!".ČAROVÁNÍ S DEBRUJÁRY


Fotoseriál si můžete prohlédnout TADY.


Název akce: ČAROVÁNÍ S DEBRUJÁRY
Termín konání: 23.6.2009
Název klubu: KMD při Gymnáziu Havlíčkův Brod Vedoucí klubu: Václav Vydlák
Počet dětí: 6 - Počet dospělých: 2 Návštěva: 30
V úterý 23. června 2009 se na Gymnáziu Havlíčkův Brod konal DEN PLNÝ PROJEKTŮ. Při této příležitosti si zástupci Klubu malých debrujárů při Gymnáziu Havlíčkův Brod (Vít Boček, Václav Fejt, Jiří Halák, Jan Krejčí, Vojta Mergl, Klára Štefánková) připravili pro svoje mladší spolužáky dopoledne plné pokusů pod názvem „Čarujeme s debrujáry“.
O svoje dojmy z akce se v přiloženém článku podělila Jana Takáčová ze sekundy A.

ČAROVÁNÍ S DEBRUJÁRY

Když se nás několik šťastlivců dostalo do posluchárny fyziky a usadilo se, přivítal nás Mgr.Václav Vydlák a Mgr.Vladimír Lank se svými debrujáry. Poté nám Vojta Mergl sdělil program celé akce.
Jako první se nám představil mistr Václav Fejt se svým uměním přimět těleso v odměrném válci,aby se pohybovalo podle jeho představ.
Všechno "nadpřirozené" nám bylo vysvětleno na základě fyzikálních jevů. Proto nás všechny mile překvapilo, když si každý z nás mohl podobné zařízení jako měl Vašek vlastnoručně vyrobit.
Dále nám Vít Boček ukázal, že papír nemusí být za každých podmínek elektrickým izolantem. Předvedl, že pomocí tužky se může papír stát elektrickým vodičem a zapnout např. kalkulačku či led diodu.
Následně jsme zhotovili z ovoce, železného a měděného hřebíku baterii, kterou jsme společnými silami dokázali rozsvítit led diodu.
Poté nás uchvátil Jiří Halák dovedností změnit barvu kapaliny požitím různých chemických činidel. Nejdříve se kapalina zbarvila na jemně červenou a pak na temně modrou barvu. Ale jeho "kouzlo" nám zůstalo neobjasněným tajemstvím. Určitě se to prý dozvíme v hodinách chemie.
Dále jsme se nechali pobavit optickými klamy "draka Šmíráka", kterého si každý zhotovil a odnesl domů. Jako další byla na řadě Klára Štefánková . Vysvětlila nám princip solné lampy, který závisí na různé hustotě vody a oleje a na vlastnosti kuchyňské soli rozpouštět se.
Ale aby toho nebylo málo, ukonejšili jsme svoji zvědavost dalším pokusem, ve kterém hlavní roli sehrála pod dohledem Honzy Krejčího mikrovlnná trouba a předměty z kovu. Mohli jsme vidět reakci CD a co z něj zbylo, když jsme ho na chvilku ponechali napospas mikrovlnné troubě. Ale myslím si, že největší úspěch měla žárovka, ve které se utvořila plazma a následná exploze žárovky. Ovšemže nás také zaujalo jiskření hřebíků, které byly upevněny na korku.
Myslím si, že můžu mluvit za všechny zúčastněné, když řeknu, že se nám tato akce velmi líbila a byla velice povedená. Děkujeme profesorům Václavu Vydlákovi a Vladimíru Lankovi a také všem debrujárům za to, že pro nás připravili krásný program, a že jsme společně s fyzikou strávili tak hezké dopoledne..
Autor: Jana Takáčová, sekunda A

Zdroj: Mgr.Václav Vydlák,vedoucí klubu | Stáhnout v PDF
Vyhledávání
Vyhledat článek

Kontakt

AMD ČR, z.s.
P.O. BOX 71
688 01 Uherský Brod
IČO: 46271066
Č.účtu: 154 526 144/0300
Tel.: +420 605 287 556
e-mail: nad@debrujar.cz

Více
Kalendář
<< Srpen 2020 
>>
PoÚtStČtSoNe
      12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
Banner

Statistika akcí

Pozdrav debrujárům

Videospoty

Pohár vědy - Science Cup 2019

ARBOJ 2017

Mutanti a kuriozity 2016

Science box

Burza

Počítadlo návštěv

© 2020 - Mgr. Petr Zapletal
založeno na phpRS