Přeskočit »
Pozdrav debrujárům!
Vyhledávání
English
Français
Deutsch
Česky

Létání v Německu

Autor: Michaela Kubicová (skola.blatnice@worldonline.cz) Datum vydání: 15. 11. 2010 Přečtení: 1155
Napsat komentář: Napsat komentář

kubicova10srn1Klub debrujárů z Blatnice Pod Sv.Antoníčkem

využil i letos výměnného pobytu a v krásném podzimním počasí si pořádně všichni užili programu s tématem "létání" v německém Netzschkau,Zpráva z cesty – německý Netzschkau  8.10. - 15.10.2010

rukasipkaNaše FOTOGALERIE. 

 

Dne 8.10.    15.10.2010 strávilo dvacet čtyři malých debrujárů z Blatnice pod Svatým Antonínkem sedm krásných slunečných dnů spolu s jedenácti německými dětmi z Drážďan. 

 

kubicova10srn2

            Letošním tématem bylo létání. Po úvodních přednáškách o fyzikálních principech létání jsme se společně pustili do stavby malého letadélka z lehkého dřeva a stavby vesmírné rakety. Abychom vyzkoušeli kvalitu své řemeslné práce, věnovali jsme jedno odpoledne zkouškám letu našich letadélek. Na louce za chatou jsme v napětí a za přísných bezpečnostních pravidel (skoro jako v NASA) odstartovali naše rakety. Některé letěly tak vysoko do oblak, že se nám až ztratily z dohledu. Jedna raketa si vybrala k dopadu velmi vysoký strom a na něm zůstala dodnes. Ostatní jsme si své rakety posbírali po louce a máme je dnes vystaveny doma v pokojíčku. 

Dovršením našich řemeslných dovedností byla skupinová práce nad stavbou většího větroně. Protože jsme byli již bohatší o spoustu nových zkušeností, práce nás těšila a výsledné modely byly krásné. S napětím jsme očekávali, jak naše velké letadlo poletí. Každý let letadla byl pro nás zážitkem a obdivovali jsme krásné plachtění našich modelů. Domů si odvážel letadlo ten z nás, kdo dokázal na konci našeho pobytu odpovědět na řadu dost těžkých kvízových otázek.

K problematice létání se vztahovaly i naše výlety. I když jsme přijeli na letiště ve Zwickau ve velké mlze, po několika minutách naší přítomnosti se mlha najednou zvedla a my jsme se mohli kochat krásou větroňů. (Také se nám moc líbili kluci, kteří nás provázeli J.)Mezi letadly v hangáru byla i letadla vyrobená v Kunovicích u Uherského Hradiště. Byli jsme na to patřičně hrdi. Obrovským zážitkem pro nás byla návštěva muzea kosmonautiky s modelem 1:1 cvičného trenažeru kosmické stanice MIR. Tento byl muzeu věnován z kosmického centra poté, kdy byla stanice MIR řízeně přitažena k Zemi a shořela v atmosféře. Dozvěděli jsme se však, že v dnešních dnech vrcholí dostavba nové vesmírné mezinárodní stanice ISS a paní průvodkyně nás informovala, že máme jedinečnou možnost vidět skutečný let této stanice v půl šesté ráno v těchto dnech. Skutečně jsme někteří ráno vstali a podle instrukcí jsme  najednou uviděli jasnou hvězdu, která se pohybovala nad našimi hlavami rychlostí asi jako dopravní letadlo. Ovšem neblikala, jen jasně svítila. Tento neuvěřitelný zážitek trval asi osm minut, a pak stanice zmizela za obzorem. Druhý den mnozí z nás motivovaní vyprávěním svých kamarádů si opět přivstali, ale bohužel byla velká mlha a my nic neviděli.

kubicova10srn3Součástí našich dvou celodenních výletů bylo koupání v bazénu i s vlnobitím a vířivkou. Úžasným zážitkem byla jízda speciálními vozíčky ke skokanskému můstku. Nahoře jsme se všichni shodli, že je tu nádherný výhled, ale skočit dolů na lyžích by asi nikdo z nás nedokázal.

K dopravním prostředkům mimo letadla patří i osobní auta. V našem programu nemohlo chybět muzeum automobilů značky AUDI a TRABANT. Bylo velmi zajímavé vyslechnout si přednášku o tom, proč bylo změněno umístění volantu v autech a s tím spojená změna jízdy z levé strany na pravou stranu. Informace podložená dokumentárním snímkem o tom, že se trabant vyráběl v podstatě z bavlny prosypané práškem z plastu, nás doslova šokovala. 

Abychom mohli rodičům a sourozencům přivézt nějaký dárek, měli jsme ve městě Zwickau dvě hodiny volna pro nakupování. V autobuse jsme se pak jeden druhému chlubili, co jsme nakoupili.

Kromě konkrétního programu jsme trávili čas společně s německými kamarády na naší chatě a v jejím okolí. Ke společnému soužití přispěl první den našeho pobytu, který vedla německá animátorka Katarina. Dobře jsme jí rozuměli, protože uměla výborně česky a byla báječná. Její hry přispěly k našemu rychlému seznámení. V ostatních dnech nečinilo nikomu problémy společně si ve chvílích volna zahrát stolní tenis, fotbálek či kulečník. 

Celý týden jsme ukončili společnou velkou diskotékou, kterou nám připravil profesionál. Všichni jsme si skvěle zatančili, rozloučili jsme se a ráno jsme nastoupili znovu  dvanáctihodinovou cestu vlakem k našim domovům. I když unaveni, vraceli jsme se domů plni velkých zážitků a dojmů, obohaceni o spoustu nových informací. 

Děkujeme za umožnění tohoto pobytu.

Děti z Blatnice pod Svatým Antonínkem

společně s Jitkou Kubicovou a Alenou Hanačíkovou

V Blatnici pod Svatým Antonínkem, 1.11.2010

 


Zdroj: RNDr.Jitka Kubicová,gestor akce | Stáhnout v PDF
Vyhledávání
Vyhledat článek

Kontakt

AMD ČR, z.s.
P.O. BOX 71
688 01 Uherský Brod
IČO: 46271066
Č.účtu: 154 526 144/0300
Tel.: +420 605 287 556
e-mail: nad@debrujar.cz

Více
Kalendář
<< Prosinec 2020 
>>
PoÚtStČtSoNe
  123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
Banner

Statistika akcí

Pozdrav debrujárům

Videospoty

Pohár vědy - Science Cup 2019

ARBOJ 2017

Mutanti a kuriozity 2016

Science box

Burza

Počítadlo návštěv

© 2020 - Mgr. Petr Zapletal
založeno na phpRS