Přeskočit »
Pozdrav debrujárům!
Vyhledávání
English
Français
Deutsch
Česky

Připomínka 70 let ukončení 2.světové války v KMD Řitka

Autor: Ing. Anna Čišková (anna.ciskova@seznam.cz) Datum vydání: 4. 6. 2015 Přečtení: 1221
Napsat komentář: Napsat komentář
ciskova15pripominka100Tento den jsme si všichni z klubu Řitka společně připomněli. Jelikož nikdo z členů není místní, napřed jsme si vzpomněli na vyprávění starých rodičů z jejich vlastních zkušeností z války (i mimo ČR).Pak jsme si našli informace o tom, jak konec druhé světové války probíhal v okolí Řitky.

Připomínka 70 let ukončení 2.světové války v KMD Řitka 

ciskova15pripominka250Tento den jsme si všichni z klubu společně připomněli.
Jelikož nikdo z členů není místní, napřed jsme si vzpomněli na vyprávění starých rodičů z jejich vlastních zkušeností z války (i mimo ČR).
Pak jsme si našli informace o tom, jak konec druhé světové války probíhal v okolí Řitky.
Dověděli jsme se, že v dubnu a v květnu 1945 bylo okolí Mníšku pod Brdy, Řitky a  Dobřichovic cílem náletů letadel, tzv. hloubkařů.


"Nepsaným pravidlem takového náletu bylo, že když se jednalo o vozidla, která řídily civilní osoby nebo tato vozidla přepravovala civilní osoby, že útočící letadlo nejprve přelétlo nad svým cílem a upozornilo tak posádku aby zastavila a opustila dopravní prostředek, poté se letadlo vrátilo a cíl zničilo. Protože strojvůdci a řidiči často neuposlechli této nepsané výzvy a chtěli zachránit své vozidlo, neb lokomotivu, což se většinou nepodařilo, zahynulo při těchto náletech i mnoho nevinných lidí. V Dobřichovicích v zapadlém venkovském nádraží, které ale leží na frekventované trati Praha – Plzeň, panoval ráno 19.dubna 1945 nebývalý ruch. Před několika dny tady uvízly tři vlaky, zřejmě proto, že nebyla momentálně k dispozici lokomotiva, či nebylo jasné kam mají pokračovat. Na čtvrté koleji stál transport o třiceti vagónech s maďarskou jednotkou, který byl naložen tanky, zbraněmi, municí, náhradními díly a dalším materiálem. Na třetí koleji stál lazaretní vlak označený s vrchu červenými kříži a na druhé koleji se nacházel vlak s příslušníky "Hitlerjugend". Tato kořist přilákala podle očekávání hloubkaře. Podle četnického zápisu přiletělo devět stíhaček od severovýchodu asi v 9 hod. Potvrdil to pan Bojan Čermák, který vše sledoval z vily na svahu jižně od trati. Útok vedený překvapivě kolmo na trať, asi proto aby se snížilo riziko zásahu flakem, o jehož existenci, ale není nic známo, trval asi půl hodiny. Údaj o počtu svržených pum se v zápisu liší, asi 19 nebo 20, všichni pozorovatelé, se ale shodují na tom, že velká část z nich nevybuchla. Ty potom musel zneškodnit přivolaný pyrotechnik. Nežli se dým po náletu rozplynul a nebezpečí pominulo, domnívali se drážní zaměstnanci, kteří se ukryli ve sklepě přijímací budovy, že ve stanici nezůstal kámen na kameni. O to více byli překvapeni, když potom venku zjistili, že škody způsobené vybuchlými pumami byly minimální. Pouze čtvrtá kolej byla poškozena a jeden vagón z transportu byl odmrštěn stranou. Ostatní pumy dopadly do polí, ke břehu Berounky, do zahrad okolních domů a nedaleko bývalého železničního přejezdu mezi Dobřichovicemi a Všenory. Pan Karel Neubert vzpomínal, že krátery o průměru asi pěti metrů zů- staly po válce několik let nezasypány a narušovaly odvodňovací systém a práci země- dělců, kteří se obávali, že v polích zůstaly ještě nějaké nevybuchlé bomby. Naopak následná střelba letadel zabila dvanáctiletého hocha od Hitlerjugend, jednoho vojáka a další čtyři osoby byly zraněny. Část lazaretního vlaku, byla před náletem evakuována, protože byl vyhlášen letecký poplach." (zdroj zpravodaj obce Řitka 5/2008)

ciskova15pripominka250bDruhý den jsme se vypravili společně na cyklo výlet trasa Řitka, Dobřichovice, Všenory, Klínec, Líšnice, Řitka, kdy jsme navštívili pietní místa a z úctou položili u památníků kytičky lučního kvítí. Na další den jsme se rovněž účastnili slavnostního aktu kladení věnců u památníku obětem válek v Mníšku pod Brdy.

rukasipkaPosíláme naši FOTOGALERII.

3 dny, 3+6
8.5.-10.5.2015
KMD Řitka - Ing. Anna Čišková, vedoucí klubu.


Rubrika: Řitka
Zdroj: Ing.Anna Čišková, ved.klubu | Stáhnout v PDF
Vyhledávání
Vyhledat článek

Kontakt

AMD ČR, z.s.
P.O. BOX 71
688 01 Uherský Brod
IČO: 46271066
Č.účtu: 154 526 144/0300
Tel.: +420 605 287 556
e-mail: nad@debrujar.cz

Více
Kalendář
<< Srpen 2020 
>>
PoÚtStČtSoNe
      12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
Banner

Statistika akcí

Pozdrav debrujárům

Videospoty

Pohár vědy - Science Cup 2019

ARBOJ 2017

Mutanti a kuriozity 2016

Science box

Burza

Počítadlo návštěv

© 2020 - Mgr. Petr Zapletal
založeno na phpRS