Přeskočit »
Debrujárský videospot
Vyhledávání
English
Français
Deutsch
Česky

NEURON 2015 - pohledem odborné poroty

Autor: PhDr. Jitka Soukupová (jitule.sk@seznam.cz) Datum vydání: 16. 6. 2015 Přečtení: 1957
Napsat komentář: Napsat komentář
neuron15porota100Od pátku 12. do neděle 14. června 2015 se v Nymburce sešla stovka finalistů Poháru vědy - Neuron 2015, aby svoje téměř půlroční bádání představili v pětiminutovém pódiovém představení jimi vybraného fyzikálního pokusu a své badatelské aktivity ze čtyř kol soutěže prezentovali na soutěžním stánku.


Mezinárodní finále Poháru vědy – Neuron 2015 bylo to skvělé 

Od pátku 12. do neděle 14. června 2015 se v Nymburce sešla stovka finalistů Poháru vědy - Neuron 2015, aby svoje téměř půlroční bádání představili v pětiminutovém pódiovém představení jimi vybraného fyzikálního pokusu a své badatelské aktivity ze čtyř kol soutěže prezentovali na soutěžním stánku.

rukasipkaCelý text si můžete otevřít a stáhnout
TADY v PDF (200 kB) nebo TADY v DOC (36 kB).

rukasipkaTady si můžete prohlédnout malou
FOTOGALERII.

rukasipkaVýsledkové listiny si můžete otevřít
TADY v XLSX (18,9 kB) 


neuron15porota250aZe všech koutů republiky, ale i Slovenska, Německa a Turecka se v pátek sjely do finále Poháru vědy v Nymburce čtyřčlenné týmy finalistů Poháru vědy – Neuron 2015.
Skupinky jste poznali velice snadno. Táhli s sebou od nádraží nebo při vystupování z aut velké množství „podivných věcí“, někteří třeba i růžový kočárek pro panenky, někteří obrovskou doma vyrobenou kuličkovou dráhu. Proč?

neuron15porota250cVe třech dnech zde představili svoje téměř půlroční badatelské aktivity ostatním finalistům. Prezentace finálového pokusu a představení výsledků domácích kol soutěže na týmovém stánku bylo součástí klání o putovní pohár čestného prezidenta doc. Milana Rojka.

A jak to všechno probíhalo?
V pátek večer se během dvou hodin na pódiu vystřídalo se svým pětiminutovým představením vybraného finálového fyzikálního experimentu celkem 24 českých i zahraničních týmů.
A tak jsme mohli například vidět, jak v Lukově vypadá obří lávová lampa, jak ve Stříbře Fantastická čtyřka slavných fyziků experimentuje s plechovkami, jak se ve Zruči nad Sázavou odpalují rakety, jak v Kežmaroku zve Popelku na ples Justin Bieber či si vyluštit hudební hádanku slavného plzeňského lahvového orchestru týmu ŽYDLE. 

neuron15porota250bV sobotu jsme pak již díky pátečnímu pódiovému vystoupení pro nás známější soutěžní týmy navštívili na jejich stáncích, kde každý finálový tým prezentoval to nejlepší ze svých fyzikálních aktivit ze čtyř domácích kol Poháru vědy. Na čtyřiadvaceti stáncích měla porota velmi těžký úkol. Ocenit kvalitu výrobků, ale hlavně také kvalitu znalostí týmu po krátké návštěvě stánku 0 – 3 body. Laťka byla nastavena velmi vysoko. 
Týmy představovaly z prvního kola dominantu svého města a stavbu mostu. A tak jste mohli porovnat například slavnou Ondřejovskou hvězdárnu na fotografii s modelem týmu Šesťáků z Ondřejova, prohlédnout si úžasný most složený z obrovského množství malých sádrových cihliček u týmu Atraktor z Frýdku-Místku, obdivovat u Šikulů skanzen v Přerově nad Labem a spoustu dalšího. 

neuron15porota250Druhé kolo prezentovalo týmové logo a různé typy manometrů a barometrů sestrojené přímo členy týmů. I zde bylo co obdivovat. Objevila se nejen loga papírová, ale i loga upečená a podobně. Inspirací na stáncích byly i zajímavé experimenty na změnu tlaku u Zručských Elíků nebo hrátky s podtlakem u týmu ŽYDLE z Plzně. Ve třetím kole soutěžící ztvárňovali svoji představu Neuronu a zkoumali a měřili lidské tělo. I zde jste se seznámili se spoustou úžasných experimentů a měření. Mohli jste pozorovat lidský vlas pod mikrokamerou a změřit si jeho tloušťku, experimentovat s otočnými kinetoskopy, jednoduchými předchůdci filmové projekce a podobně.

neuron15porota250dA poslední čtvrté kolo přineslo na stánky 24 zajímavých týmových experimentů a vyrobených fyzikálních hraček.

Jednou z nejvíce testovaných byla obrovská kuličková dráha využívající při „putování kuličky“ mnohé fyzikální jevy a principy. Soutěž zručnosti se svojí hračkou – elektrickým havranem si pro všechny účastníky připravil tým Havráňata, dokonce nezapomněli ani na sladkou odměnu pro vítěze. 


neuron15porota250eA to je jen malá ukázka z toho, co jste na finále v Nymburce mohli vidět, zažít, prožít a prozkoumat.
Takže už vás určitě zajímá, jak to nakonec dopadlo.
Vítězi byli úplně všichni, vždyť jen to, že se probojovali z 378 týmů a 3 557 soutěžících mezi 24 nejlepších do mezinárodního finále je obrovské vítězství.
Ale i vystoupit před stovkou dětí na pódium, překonat trému a předvést pokus, který se ne vždy musí povést, i to je obrovské vítězství.
Také převézt z různých konců republiky veškeré modely, výrobky, fyzikální hračky na stánek a ještě je co nejzajímavěji a hlavně odborně správně představit porotě, kterou tvořili vedoucí všech soutěžních týmů a pětičlenná odborná porota, i to je vítězství.
Ale přeci jen putovní pohár, poháry a dorty pro vítěze jednotlivých kategorií, kdo by je nechtěl
J? 


neuron15porota250fKategorie 2. – 1. stupeň základní školy 
1. místo Zruští Elíci ze Zruče nad Sázavou, 2. místo Šikulové z Přerova nad Labem a 3. místo Lukovský blesk z Lukova
Kategorie 3. – 2. stupeň základní školy 
1. místo ŽYDLE z Plzně, 2. místo Fantastická čtyřka ze Stříbra a 3. místo Havráňata z Ronova nad Doubravou
Kategorie 4. – střední školy 
1. místo Big Bang z Mostu, 2. místo Průmyslováci z Přerova a 3. místo Bexta S z Brna
Kategorie  – zahraniční týmy 
1. místo Kežmarskí výskumníci z Kežmaroku, 2. místo  Viac hláv, viac kapusty z Kalné nad Hronom, 3. místo tým PEKO Bytča
Absolutním vítězem
Poháru vědy - Neuron 2015 a držitelem putovního poháru doc. Milana Rojka se stal tým ŽYDLE z Církevního gymnázia Plzeň. Gratulujeme!

PhDr. Jitka Soukupová, předsedkyně poroty

Zdroj: PhDr.Jitka Soukupová,předsedkyně odborné poroty | Stáhnout v PDF
Vyhledávání
Vyhledat článek

Kontakt

AMD ČR, z.s.
P.O. BOX 71
688 01 Uherský Brod
IČO: 46271066
Č.účtu: 154 526 144/0300
Tel.: +420 605 287 556
e-mail: nad@debrujar.cz

Více
Kalendář
<< Leden 2020 
>>
PoÚtStČtSoNe
   12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Banner

Statistika akcí

Pozdrav debrujárům

Videospoty

Pohár vědy - Science Cup 2019

ARBOJ 2017

Mutanti a kuriozity 2016

Science box

Burza

Počítadlo návštěv

© 2020 - Mgr. Petr Zapletal
založeno na phpRS