Přeskočit »
Hledáš debrujárský klub?
Vyhledávání
English
Français
Deutsch
Česky

V Německu se letos hlavně sportovalo

Autor: Mgr. Jiří Homola (ucitel.jiri@seznam.cz) Datum vydání: 16. 10. 2015 Přečtení: 785
Napsat komentář: Napsat komentář
homola15plauen100aV termínu od 4.10. do 10.10. 2015 se vybraní žáci naší školy a klubu debrujárů při 10.ZŠ Kladno  již počtrnácté vypravili na týden do německého městečka Netzschkau. Podzimní čas strávený spolu s německými kamarády v krásné chalupě na kopci se stal již dlouholetou tradicí ...


V NĚMECKU SE LETOS HLAVNĚ SPORTOVALO 

homola15plauen250...a i letos přinesl českým i německým dětem spoustu zábavy a zážitků, na které budou jistě dlouho vzpomínat.
Po našem příjezdu v nedělní podvečer jsme se rychle ubytovali a seznámili s možnostmi, které ubytovna skýtá. Ping pong, kulečník, stolní fotbal, venkovní kuželky, to jsou jen některá z lákadel, jež jsou dětem ve volném čase k dispozici. Do Německa jsme se však nepřijeli jen bavit. Bohatý týdenní program sliboval mnoho nových zážitků, avšak i pilné práce.

homola15plauen250aV pondělí ráno jsme se rozdělili do dvou smíšených česko-německých skupin. Ta první se věnovala tříhodinové jazykové animaci pod vedením zkušené lektorky, druhá se pak vydala ven, kde už na nás čekala cvičná střelba z laserových pušek.
Po několika položkách vleže a vstoje byl pak odstartován biatlonový závod. Jakmile doběhl poslední borec do cíle, byl čas na oběd, po němž se obě skupiny prohodily.
Slunečný den uběhl jako voda.

homola15plauen250bI úterní ráno slibovalo pěkné počasí, a to skutečně vydrželo až do večera. Na programu byl celodenní výlet do Cvikova (Zwickau). I v tomto malebném rodišti Roberta Schumanna na nás čekala sportovní aktivita. Profesionální letní sáňkařská dráha nám ukázala, jak náročným sportem sáňky jsou. Po několika cvičných startech na opravdovém ledu jsme se vydali do umělého „koryta“, kde přišly na řadu ostré jízdy. Při pohledu na žáky řítící se čtyřicetikilometrovou rychlostí dolů k cíli se tajil dech.
Odpoledne jsme si odpočali v automobilovém muzeu Augusta Horcha a pak již vyrazili na prohlídku města. Večer na nás čekala odměna v podobě grilovaného masa, klobás a lahodných párků.

homola15plauen250cVe středu bylo padesát žáků opět rozděleno do skupin. Sedm česko-německých týmů se utkalo v tradiční „Waldrallye“. Na šestnácti stanovištích žáci plnili písemné úkoly, přičemž musely české a německé děti neustále spolupracovat, aby se společně dobraly správných odpovědí. Znalosti z přírodovědy, zeměpisu, ale i dobrý odhad a postřeh byly nezbytné. Ačkoliv se nám někteří trochu „zatoulali“, všechna družstva nakonec dorazila v pořádku do cíle. Odpoledne jsme se šli projít k největšímu cihlovému mostu na světě (Gölzschtalbrücke), kde jsme pěkně zmokli. Od této chvíle se na nás počasí kabonilo až do čtvrtečního večera.
Ve čtvrtek jsme díky silnému dešti zrušili plánovanou túru na horu Kuhberg a věnovali se výrobě gelových svíček a speciálních přáníček z barevného písku. Odpoledne jsme odjeli do města Werdau, kde jsme strávili dvě hodiny v tamním akvaparku.

homola15plauen250dV pátek na nás čekala prohlídka moderní školy našich kamarádů. Hufelandova škola v Plauen je součástí UNESCO-projektu a patří k nejlépe vybaveným školám v Evropě. S obdivem jsme procházeli jednotlivými třídami a pracovnami provázeni zástupkyní školy paní Erikou Volkmann, která k nám do Kladna jezdí již deset let s vybranými žáky. Ani v Plauen nechybělo sportovní klání. Dvě osvědčené skupiny z pondělka se utkaly ve vybíjené a nutno zmínit, že německá pravidla dělají z tohoto sportu opravdovou bitvu, v níž se mohou objevit dokonce dva míče. Odpoledne jsme si prohlédli město a vyrazili na Bowling. Po každodenní večerní „seanci“, při níž žáci zodpovídají otázky z předešlého dne a prezentují své deníky, jsme měli již poslední úkol – fotodokumentaci. Díky pilné práci žáků si můžete v přízemí naší školy prohlédnout tři velké plakáty, které celý týdenní pobyt shrnují. Zmíněné každovečerní sezení, v němž žáci v německém jazyce prezentovali právě prožitý den, prokazovalo, jak velké jazykové pokroky může člověk udělat i za tak krátkou dobu, jakou je jeden týden.
homola15plauen250eNeustálá komunikace mezi českými a německými dětmi však nepřináší pouze jazykové dovednosti. Na jejím základě je nepochybně posilováno i celoevropské smýšlení, žáci se učí toleranci, uvědomují si vlastní identitu v rámci evropského společenství a jsou schopni pojmenovat rozdí
ly mezi jednotlivými kulturami. V prvé řadě se ovšem nesmírně baví, prožívají týden plný nevšedních zážitků a obohacují tak svůj život.

rukasipkaPosíláme několik   
FOTOGRAFIÍ.

Jiří Homola

Rubrika: Kladno
Zdroj: Mgr.Jiří Homola, ved.klubu | Stáhnout v PDF
Vyhledávání
Vyhledat článek

Kontakt

AMD ČR, z.s.
P.O. BOX 71
688 01 Uherský Brod
IČO: 46271066
Č.účtu: 154 526 144/0300
Tel.: +420 605 287 556
e-mail: nad@debrujar.cz

Více
Kalendář
<< Září 2020 
>>
PoÚtStČtSoNe
  123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
Banner

Statistika akcí

Pozdrav debrujárům

Videospoty

Pohár vědy - Science Cup 2019

ARBOJ 2017

Mutanti a kuriozity 2016

Science box

Burza

Počítadlo návštěv

© 2020 - Mgr. Petr Zapletal
založeno na phpRS