Přeskočit »
Debrujáři - ve filmu!
Vyhledávání
English
Français
Deutsch
Česky

Vidličky a hořící sirka (experiment)

Autor: PhDr. Jitka Soukupová (jitule.sk@seznam.cz) Datum vydání: 15. 11. 2015 Přečtení: 2339
Napsat komentář: Napsat komentář

Jak postavíme podivnou soustavu korku, zápalky a vidliček na okraj skleničky?
Bude tam dobře držet, nebo spadne? A když už tam máme tu zápalku, co se stane, když ji zapálíme a necháme hořet? Zkuste to a experimentujte.
Návod ze Sekce fyzika posílá Jitka Soukupová.


rukasipkaCelý text si můžete otevřít a stáhnout
TADY v PDF (76,6 kB) nebo TADY v DOCX (411 kB).

Anotace

Jak postavíme podivnou soustavu korku, zápalky a vidliček na okraj skleničky? Bude tam dobře držet, nebo spadne? A když už tam máme tu zápalku, co se stane, když ji zapálíme a necháme hořet? Zkuste to a experimentujte.

Téma

Tepelná výměna, těžiště

Trocha teorie

Těžiště tuhého tělesa je působiště tíhové síly působící na toto těleso. Je-li těleso zavěšeno v homogenním tíhovém poli, po ustálení lze určit těžnici – je to přímka, která spojuje těžiště tělesa a bod závěsu. Těžiště T pak je průsečíkem všech těžnic.
Každé těleso má v homogenním tíhovém poli právě jedno těžiště, přitom těžiště může být i mimo těleso (podkova, prstenec, dutá tělesa). U nestejnorodých nebo geometricky nepravidelných těles se těžiště určuje experimentálně.
Tepelná výměna je termodynamický děj, při kterém částice s větší kinetickou energií předávají část své energie částicím s menší kinetickou energií. Tepelná výměna vždy probíhá tak, že teplejší těleso předává energii chladnějšímu tělesu. Výměna tepla může probíhat vedením (kondukce), zářením (radiace) nebo prouděním (konvekce). Značka: Q,  jednotka: J (joule) Teplo Q je určeno energií, kterou odevzdá (nebo přijme) těleso při tepelné výměně.

Víte, že

soukupova15vidlicky250Různé látky vedou teplo různě.
Výbornou tepelnou vodivost mají kovy (nízká měrná tepelná kapacita, vysoký součinitel tepelné vodivosti), proto když se dotkneme kovového tělesa, jeví se nám studené, protože teplo, které mu dodáme, je rychle odvedeno do celého tělesa, zatímco když se dotkneme špatně vodivé látky, tak se teplo příliš nepřenese z okolí plochy, které se dotýkáme.
Proto se nám brzy taková látka nezdá studená.
Příkladem je dřevěná a kovová židle. Velmi špatnou tepelnou vodivost má voda a plyny (také sypké a pórovité látky, které mají uvnitř vzduch – peří, tkaniny, suché dřevo, cihly, skelná vata). Látky špatně vedoucí teplo se nazývají tepelné izolanty a významné možnosti jejich použití jsou například ve stavebnictví.

 

soukupova15vidlicky250aPomůcky

  • vyšší sklenice nebo odměrný válec
  • korková zátka
  • zápalky
  • dvě vidličky

Provedení

Do korkové zátky zapíchněte proti sobě dvě vidličky a do ploché části zátky upevněte zápalku hlavičkou ven. Celou soustavu položte na okraj skleněné nádoby pomocí zápalky tak, jak vidíte na obrázku. Nakonec hlavičku zapalte.

Vysvětlení

Soustava drží pouze na zápalce vzhledem k tomu, že její těžiště je díky vhodně natočeným vidličkám posunuto pod bod, v němž se zápalka dotýká sklenice. Ani po zapálení sirky soustava nespadne, protože sklo odvede v místě dotyku se zápalkou teplo potřebné k hoření a tak nemá dřevo od místa dotyku dostatečnou teplotu a dále nehoří. Těžiště celé soustavy se tím pádem posune pouze nepatrně (ohoření části zápalky), což neovlivní stabilitu soustavy.

Čas

timeslon150

Příprava pokusu a příprava všech pomůcek 4 minuty
Realizace pokusu 3 minuty
Úklid 3 minuty
Celkem 10 minut

Dále je možná diskuse nad pokusem a jeho modifikace

 

Fotodokumentace:
tady si můžete otevřít tři FOTOGRAFIE.


Rubrika: SekceFyzikaPokusy
Zdroj: PhDr.Jitka Soukupová, veducí Sekce F+CH | Stáhnout v PDF
Vyhledávání
Vyhledat článek

Kontakt

AMD ČR, z.s.
P.O. BOX 71
688 01 Uherský Brod
IČO: 46271066
Č.účtu: 154 526 144/0300
Tel.: +420 605 287 556
e-mail: nad@debrujar.cz

Více
Kalendář
<< Září 2020 
>>
PoÚtStČtSoNe
  123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
Banner

Statistika akcí

Pozdrav debrujárům

Videospoty

Pohár vědy - Science Cup 2019

ARBOJ 2017

Mutanti a kuriozity 2016

Science box

Burza

Počítadlo návštěv

© 2020 - Mgr. Petr Zapletal
založeno na phpRS