Přeskočit »
Pozdrav debrujárům!
Vyhledávání
English
Français
Deutsch
Česky

Přidejte se k „hledačům mutantů“, najděte si čtyřlístek a štěstí (rekord je padesátišestilístek)

Autor: Mgr. Ing. Andrea Tláskalová (a.tlaskalova@gmail.com) Datum vydání: 6. 6. 2016 Přečtení: 1037
Napsat komentář: Napsat komentář

Každý, kdo přispěje do naše sborníku Mutanti a kuriozity 2016, dostane na konci roku jeho výtisk!

Nález: 4. 6. 2016 – Ostrovec – jetel plazivý - vícelístky

Tajemství čtyřlístku: Jeho DNA je složitější než ta lidská

Podařilo se vám na louce nalézt čtyřlístek? Pak vězte, že jste měli štěstí, narazili jste totiž na plod mimořádně složité genetické mutace

Že čtyřlístky nosí štěstí, je známá věc. Méně známým faktem je, že jde o výsledek velmi složité genetické mutace, jejíž rozřešení motá vědcům hlavy již několik desítek let.

Lidská DNA je uspořádána do tzv. pravotočivé dvoušroubovice, která je tvořena dvěma vlákny DNA, které se obtáčí kolem společné osy a interagují spolu. Vlákna jsou tzv. antiparalelní, což znamená, že směřují opačnými směry. DNA čtyřlístku je ale mnohem složitější.

Čtyřlístek z vesmíru

Jetele existuje více než 300 druhů a roste v podstatě na všech kontinentech. Se čtyřlístky je nicméně nejčastěji spojován jetel plazivý. Tato rostlina je allotetraploid a jde v podstatě o hybrid. „Ploid“ znamená chromozom, „tetra“ znamená čtyři, což značí, že jetel bílý má dvojnásobné množství chromozomů než lidé a konečně předpona „allo“ znamená, že každý pár chromozomů pochází z různých druhů jetele. Genetická struktura jetele tak vedle té lidské vypadá, jako by snad ani nepocházel ze Země.

Vysvětlení je ale prostší – jetel plazivý, podobně jako mnoho jiných rostlin, je náchylný k mezidruhovému mísení. Vzhledem k jeho značné rozšířenosti a velkému počtu odrůd tak vznikají ideální podmínky pro vylepšení vlastní DNA šroubovice.

Jak nalézt čtyřlístek? V létě

Přestože se biologům zatím DNA čtyřlístku rozmotat nepodařilo, dílčí úspěchy si již připsali. Podařilo se jim například identifikovat genom společný pro třílisté rostliny. Tento genom bývá podle vědců v letních měsících potlačen a větší šance na nalezení čtyř a více lístků proto existuje v teplejších měsících. Podle biologů je pravděpodobné, že „třílistá varianta“ je možnou adaptací rostliny na nedostatek tepla. 

Složitost genetického spletence jetele dokládá i zápis v populární Guinnessově knize rekordů. Jistá Shigeo Obara, totiž v roce 2009 našla na louce u městečka Hanamaki City rostlinu, s neuvěřitelnými 56 lístky na jednom výhonku. A uznejme: nalézt padesátišestilístek, už vyžaduje pořádnou porci štěstí.

Zdroj: 

Biology-Online, Wired, Guinness World Records

Foto, ilustrace: Profimedia

 

 

 

Zajímavosti:

  • Čtyřlístek je vlastně neuvěřitelně vzácná mutace trojlístku bílého jetele. Věří se, že čtyři lístky má 1 z 10 000 trojlístků.
  • Říká se, že každý z lístků jetele něco reprezentuje: jeden lístek je VÍRA, druhý NADĚJE, třetí LÁSKA a čtvrtý ŠTĚSTÍ!
  • Pokud je nalezen čtyřlístek, považuje se to za obzvláštní štěstí.
  • Čtyřlístek je také spojován s Irskem a irskými oslavami dne sv. Patrika. Nejspíš dává moc pořekadlu “Irům přeje štěstí”.
  • Staří Kelti věřili, že čtyřlístek je účinnou ochranou před zlými duchy.
  • V USA jsou farmy, které se specializují na pěstování čtyřlístků a denně jich produkují tisíce, balené v plastiku k použití jako šťastný amulet. (To nám připadá jako podvádění!)

čtyřlístek

Stáhnout v PDF
Vyhledávání
Vyhledat článek

Kontakt

AMD ČR, z.s.
P.O. BOX 71
688 01 Uherský Brod
IČO: 46271066
Č.účtu: 154 526 144/0300
Tel.: +420 605 287 556
e-mail: nad@debrujar.cz

Více
Kalendář
<< Srpen 2020 
>>
PoÚtStČtSoNe
      12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
Banner

Statistika akcí

Pozdrav debrujárům

Videospoty

Pohár vědy - Science Cup 2019

ARBOJ 2017

Mutanti a kuriozity 2016

Science box

Burza

Počítadlo návštěv

© 2020 - Mgr. Petr Zapletal
založeno na phpRS